Zvítězil zdravý rozum, paskvilní kvóty jsou historií, reaguje svaz obchodu

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza poděkoval poslancům za poslání paskvilu zvaného potravinové kvóty do historie. V reakci na zamítnutí kvót Sněmovnou napsal v tiskové zprávě. Předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslav Šebek pak řekl, že zvítězil zdravý rozum. Kvótami se strukturální problém českého zemědělství nevyřeší, je podle něj třeba více podporovat rodinné farmy.

„Přijetí potravinových kvót by mělo za následek zvýšení ceny, snížení výběru a pokles motivace tuzemských zemědělců zlepšovat svou kvalitu a konkurenceschopnost. Ve výsledku by se to obrátilo proti nim, protože lidé by si odmítli nechat vnutit předražené potraviny pochybné kvality. Místo nesplnitelných kvót se konečně můžeme soustředit na to, jak zvyšovat nabídku takových českých potravin, o které zákazníci stojí,“ uvedl Prouza.
Podle něj by se měla přenastavit dotační politika v zemědělství tak, aby směřovala do zvyšování efektivity a podporovala především produkci potravin. Nemělo by být finančně výhodnější pěstovat řepku než produkovat potraviny, dodal.
„Je škoda, že jsme ztratili více než rok možných reforem zemědělství ve prospěch zákazníků jen kvůli nenasytnosti některých českých agrobaronů, kteří se chtěli uměle zbavit konkurence, s níž si neumí poradit,“ doplnil Prouza.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *