Žně v Ústeckém kraji končí, se sklizní obilí jsou pěstitelé spokojeni

Žně v Ústeckém kraji končí. Zbývají sklidit menší plochy, do konce týdne bude všechno pod střechou. Výnos je u řepky stejně špatný jako loni. Se sklizní obilí jsou pěstitelé spokojeni. Hraboši zemědělce po loňské kalamitě letos netrápí. Práce na polích se zpozdily kvůli dešťům zhruba o dva týdny, zkomplikovalo se tak setí řepky. Uvedl to předseda krajské agrární komory Jaroslav Brožka.

S pracemi zemědělci výrazně pohnuli v uplynulých dvou dnech. S ohledem na předpověď počítají s tím, že do konce týdne bude sklizeno vše. Z údajů ministerstva zemědělství vyplývá, že posekáno je 94 procent ploch s obilím a sto procent ploch řepky. Výnos u řepky je 2,92 tuny z hektaru, republikový průměr je 3,11 tuny na hektar. „Hraboš tu byl ještě na podzim, kdy už byla řepka zasetá. Zřejmě se ještě také projevilo loňské sucho. Mnoho porostů špatně vzrostlo, to jsou asi hlavní příčiny, proč je výsledek stejně špatný jako v loňském roce,“ uvedl Brožka.
U obilovin je výnos na severu Čech 6,20 tuny na hektar, což je obdobné, jako je průměr ČR. „U ozimých obilovin se už hraboš ani sucho neprojevilo, vcelku dobře přezimovaly. Srážky letos byly zhruba o 100 milimetrů vyšší než loni, můžeme být spokojeni. Výnos je asi o deset o procent vyšší než před rokem,“ řekl předseda.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *