Žně na některých místech zpomalil vydatný déšť

Na jižní Moravě začaly v uplynulých dnech žně i v severnější části kraje. Z obilovin zemědělci dosud sklidili nejvíce ozimého ječmene. Postupuje také sklizeň řepky, které sklidili 31 procent plochy, což je v porovnání s jinými kraji nejvíce. Jihomoravský kraj patří k regionům, kde žně začínají jako jedny z prvních a mají nejrychlejší průběh. Nyní je však na některých místech zpomalil vydatný déšť. Vyplývá to z odpovědí oslovených pěstitelů.

V Moravském Krumlově na Znojemsku začaly žně na začátku minulého týdne. „V sobotu jsme skončili kvůli dešti. Máme sklizenou řepku a tvrdou pšenici, ostatní komodity jsou asi v polovině. Zatím se na pole ale nedá vjet a úroda je vlhká. Nevíme zatím, jak dlouho žně potrvají, snad ve středu budeme pokračovat a ještě tak dva dny potřebujeme,“ řekl Antonín Musil ze zemědělského družstva Rakšice.

Zemědělci z Olbramkostela na Znojemsku již mají sklizený ozimý ječmen a plánovali touhle dobou končit i s řepkou. „Zastavil nás déšť. Pokud vydrží dnešní počasí, tak do dvou dnů ji budeme mít hotovou a čeká nás pšenice, kterou máme na 290 hektarech. Snad budeme mít hotové tak do 10. srpna, ale je to zpoždění, obvykle na konci července máme po žních,“ uvedl zemědělec Zdeněk Rechtik.

V Knínicích na Blanensku sklidili zemědělci minulý týden ozimý ječmen, který pěstují na 140 hektarech, výnos byl kolem sedmi tun. Teď je čeká pšenice. „Někde nám sice napršelo, ale neměl by to být velký problém… do 15. máme hotovo,“ sdělil ředitel tamního Agrospolu Ladislav Menšík.

Podle pondělních čísel Ministerstva zemědělství je na jižní Moravě už sklizeno 82 procent ozimého ječmene, 26 procent ozimé pšenice a devět procent pšenice jarní.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *