Žně na jihu Čech postupují pomaleji než loni

Zemědělci na jihu Čech sklidili v minulém týdnu obiloviny z více než 20 000 hektarů polí. Přesto žně stále postupují pomaleji než v minulých letech. Zemědělci letos sklidili zatím necelých 44 procent ploch, loni to v tuto dobu bylo o 30 procent víc. Vyplývá to z aktuálních informací ministerstva zemědělství.

Také v minulém týdnu zemědělce omezovalo při práci počasí. Především v úterý v kraji intenzivně pršelo, do měkkého terénu se pak těžká technika na některých místech nedostane. Přesto zemědělci na jihu Čech začali v minulém týdnu sklízet oves. Nejdále jsou s ječmenem ozimým, kdy jim chybí sklidit necelých 15 hektarů z celkové plochy.
Ministerstvo zemědělství připomnělo, že letošní tempo prací výrazně zaostává za rokem 2018. „Tehdy sklizeň byla téměř ukončena – bylo sklizeno 98,8 procenta obilovin a 99,8 procenta řepky,“ uvedl úřad.
Nejrychlejší jsou žně v Ústeckém kraji, kde je sklizeno 88,6 procenta ploch obilovin a 94,9 procenta ploch řepky. Naopak nejpomalejší jsou zatím práce v Karlovarském kraji a Kraji Vysočina.
Průměrný výnos obilovin je momentálně 6,35 tuny na hektar, což je zatím více než v minulých letech. Loni získali jihočeští zemědělci při žních téměř z 130 900 hektarů 733 703 tuny obilovin. Průměrný výnos byl 5,61 tuny na hektar.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *