Zlínský kraj chce přispět na obnovu komunikací poškozených těžbou dřeva

Zlínský kraj chce přispět třemi miliony korun na obnovu komunikací, které byly poškozeny těžbou dřeva po kůrovcové kalamitě. Jde o spolufinancování projektů obcí Branky, Kladeruby a Ratiboř, podpořených z dotačního programu ministerstva pro místní rozvoj, řekl dnes novinářům náměstek hejtmana Lubomír Traub.

Poskytnutí dotace obcím projednali krajští radní a doporučili krajskému zastupitelstvu dotace schválit. Z krajského rozpočtu je pro obec Branky navržena dotace 544.959 korun, pro Kladeruby 376.920 korun a pro Ratiboř 2,1 milionu korun. Dotace odpovídají míře poškození komunikací v obcích a částce, o kterou obce požádaly. „Dotace obce využijí na opravu komunikací ve svých katastrech, které byly poškozeny nadměrným zatěžováním v důsledku těžby dřeva po kůrovcové kalamitě,“ uvedl Traub.
Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo program loni v prosinci. Dotace ministerstva pokryje 60 procent nákladů, 20 procent dá kraj a zbytek uhradí samotné obce. Krajští zastupitelé budou přidělení dotací schvalovat 21. června.
Těžba dřeva ve Zlínském kraji loni meziročně klesla o 17,7 procenta. Dosáhla zhruba 1,519 milionu metrů krychlových, předloni byla více než 1,845 milionu metrů krychlových. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Dosud rekordní objem těžby dřeva zaznamenali statistici v regionu v roce 2018, v souvislosti s odstraňováním stromů napadených kůrovcem a likvidací rozsáhlých polomů tehdy dosáhla 2,354 milionu metrů krychlových.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *