Zlínský kraj chce letos mezi včelaře rozdělit milion korun

Zlínský kraj plánuje, že letos podpoří včelaře jedním milionem korun. Peníze mohou zkušení i začínající včelaři využít na pořízení základního i doporučeného vybavení. V tiskové zprávě to uvedl Jan Vandík z oddělení komunikace a vztahů s veřejností krajského úřadu. Zlínský kraj pomáhá včelařům dotacemi na nákup vybavení od roku 2006. Loni hejtmanství rozdělilo mezi 123 včelařů téměř 1,2 milionu korun.

O dotaci mohou znovu zažádat zájmoví včelaři ve věku minimálně 18 let, kteří mají svá včelstva umístěna na území Zlínského kraje. „Podpora, kterou kraj včelařům poskytuje již několik let, pomáhá nejen k růstu počtu začínajících včelařů a navýšení množství úlů a včelstev u stávajících včelařů, ale pozitivní dopad má také na celkovou úroveň kvality včelstev v kraji a zároveň na snížení výskytu moru včelího plodu,“ uvedla náměstkyně hejtmana Hana Ančincová.
Příjem a registrace žádostí o příspěvek začne 25. ledna, skončí 19. února. Přidělenou podporu ve výši 5000 až 10 000 korun mohou včelaři použít na pořízení základního vybavení, tedy tří až šesti nástavkových úlů s varroa dnem a 50 až 300 rámkových přířezů nebo rámků. Peníze jim mohou posloužit i k zakoupení doporučeného vybavení. Jde například o včelařský kuřák, rojáček, rozpěrák, včelařský drátek, formu na sbíjení rámků, krmítko, mateří mřížku nebo ochranné pomůcky.
Včely mají ze všech opylovačů v přírodě největší význam. Zajišťují opylování u 80 000 druhů rostlin, z nichž řada patří mezi zemědělsky významné. Bez včel by vymizelo asi 20 000 druhů. Med a vosk dělá jen deset procent užitku, zbytek připadá na opylování rostlin.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *