Zemědělský svaz ČR: V zemědělských podnicích má podíl čtvrt milionu lidí

V českých zemědělských podnicích má vlastnický podíl více než čtvrt milionu lidí. Uvedl to Zemědělský svaz ČR na základě svého průzkumu mezi 356 zemědělskými firmami, které hospodaří na 593 000 hektarech zemědělské půdy. Vlastníkem jedné právnické osoby je v průměru 172 subjektů, sdělili dnes zástupci svazu.

Na jednoho vlastníka připadá necelých deset hektarů zemědělské půdy. Svaz se tak snaží upozornit na problematiku vytváření limitů na zemědělské dotace pro velké farmy, o které se mluví při přípravě nového evropského dotačního období. „Případné zastropování tak významně poškodí drobné majitele zemědělských pozemků, kteří se z různých důvodů rozhodli sdružit svůj drobný majetek a hospodařit společně,“ uvedl předseda svazu Martin Pýcha.
Vytvoření dotačních limitů pak podle něj může poškodit také vlastníky zemědělské půdy. Zemědělci kvůli nižším dotacím možná budou platit nižší pachtovné. To v současnosti podle svazového šetření činí 3190 korun za hektar.
Svaz loni na základě podobného průzkumu uvedl, že vlastní majitelé hospodaří na větším množství půdy, než se do té doby předpokládalo. U právnických osob šlo až o polovinu plochy. Započítává do ní totiž jak plochu, kterou samotná právnická osoba vlastní, tak plochu, kterou má pronajatou od svých zaměstnanců nebo jiných vlastníků právnické osoby, uvedl tehdy Pýcha. Svaz se tak snažil snížit obavy, že farmáři hospodařící na cizí půdě se o ni méně starají a že jde zejména o velké farmy.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *