Zemědělský svaz ČR: Schodek agrárního obchodu v pololetí klesl o desetinu

Schodek agrárního zahraničního obchodu se za pololetí meziročně snížil o zhruba desetinu na 18 miliard korun. Vývoz zemědělského zboží vzrostl o 5,26 procenta na 110,3 miliardy korun, dovoz také rostl, ale pomaleji – o 2,8 procenta na 128,3 miliardy korun. Údaje dnes poskytli zástupci Zemědělského svazu ČR.

Podle svazu se zvyšoval schodek postupně, loňský rok byl ale kvůli koronaviru atypický, došlo v něm tak ke snížení záporného salda o zhruba pětinu na minus 37 miliard korun. „Je pravděpodobné, že se zlepšení udrží i za celý rok 2021 – záporné agrární saldo ČR může být na obdobné úrovni, jako bylo v roce 2020,“ dodává svaz.

Letos se daří zvyšovat agrární vývoz, hlavně díky obilí. Kladný schodek se u něj meziročně zvedl skoro o 30 procent. Hlavní příčinou záporného salda zůstává maso. „Po letech se o něco začíná obracet situace v zahraničním obchodě s masem. Meziročně (leden až červen) se snížilo záporné saldo ze zahraničního obchodu ČR masem, a to z -12,6 mld. Kč na -11,2 mld. Kč,“ upozorňuje ale svaz. Největší podíl pak má vepřové maso. Naopak schodek zlepšuje obilí, mléko, prodej živých zvířat či prodej tabákových výrobků.

Schodek agrárního zahraničního obchodu ČR se loni podle dřívějších informací Českého statistického úřadu meziročně zlepšil o 22,7 procenta na 36,7 miliardy korun z předloňských 47,5 miliardy korun.*

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *