Zemědělský podnik Mikulčice má po tornádu zničenou úrodu

Tornádo, které ve čtvrtek zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko, se prohnalo také přes ovocné sady a pole. Zemědělský podnik Mikulčice eviduje poničených minimálně 700 hektarů z 1550. Co není vylámané, je zasypané kusy střech a dalším odpadem, řekl ředitel podniku Leo Balun. Škody evidují i další sadaři v okolí, spojené jsou především s krupobitím, které region zasáhlo začátkem minulého týdne.

V Mikulčicích, kde tornádo bralo i střechy domů, jsou potlučené vinice a sady višní, jabloní, švestek, broskví, meruněk i hrušní. Pole zaplavila voda a odpadky, poničené jsou i skleníky s rajčaty. „Rajčata jsou vbitá do země, bez listí. Na plodinách je škoda minimálně 20 milionů, na budovách deset. Tornádo nám prošlo skladem, takže teď nemáme kam vozit obilí. Největší problém je, že všechno zasypaly tuny odpadků, plechové střechy, čedičová vata a podobně. A svépomocí to neuklidíme, protože většina našich zaměstnanců je z nejpostiženějších obcí a pracují na svých domovech,“ řekl Balun.
V sadech v Moravském Žižkově zničily kroupy zhruba 70 procent meruněk, broskví a jablek. „Ovoce pěstujeme na 13 hektarech, většina je pryč. Vyhlídky byly letos dobré, přežili jsme mrazy. Aspoň, že jsme stihli posbírat většinu jahod,“ poznamenal ovocnář Leoš Buzrla.
Po uplynulém týdnu je zničená také část borůvkových sadů v Hovoranech. „Tornádo nás sice minulo, ale krupobití poškodilo zhruba 40 procent úrody. Naši zaměstnanci navíc mají rozbité domovy, takže mají teď úplně jiné starosti. I to bude mít negativní dopady, protože se blížíme do sezony, ale samozřejmě to chápeme,“ řekl za pěstitele Luděk Dvořák. Štěstí měl podle svých slov ovocnář Radek Jansta z Velkých Bílovic. Kroupy tam byly malé a trochu poškodily jen jablka.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *