Zemědělský podnik chystá v Olešnici stavbu výkrmny pro 312 býků

Zemědělský podnik VSP Group z Olešnice na Blanensku se chystá zrušit střediska chovu skotu v Rozseči a Rozsíčce a veškerý chov soustředit do Olešnice, v níž sídlí. V Olešnici se chystá strhnout starý teletník a nahradit ho výkrmnou býků, kterých by zde mohlo být až 312, vyplývá z dokumentu na Informačním portálu EIA.

Již nyní je v Olešnici chov dojnic a povolená je stavba porodny a odchovny mladého dobytka a také stavba teletníku. Po jejich dokončení má přijít v letech 2022 a 2023 stavba výkrmny býků. Zatímco dosud byla kapacita olešnického střediska necelých 800 takzvaných dobytčích jednotek, v budoucnu se zvýší na více než 1000, přičemž jedna jednotka odpovídá 500 kilogramům živé váhy. Jateční býci obvykle dorůstají do hmotnosti přes 600 kilogramů. Vedle býků se zde může chovat také až 400 dojnic.
Střediska v Rozseči a Rozsíčka byla dohromady maximálně pro 250 býků a v budoucnu se s nimi počítá jako se skladišti, nebo budou úplně zrušená. Pro firmu je výhodnější chov centralizovat a modernizovat tak, aby byly k dispozici nové technologie.
Areál podniku leží v severozápadním cípu Olešnice a sousedí s dalšími zemědělskými areály. Firma Bovinex zde chová krůty, kterých zde může být až 8500, jsou zde také jatka a výroba masných výrobků.
VSP Group působí na trhu od roku 1998 a hospodaří na 2600 hektarech pozemků. Podle informací na webu chová téměř 1600 kusů dobytka, z toho zhruba 720 dojnic. Podle výroční zprávy se tržby v letech 2017 a 2018 pohybovaly okolo 150 milionů korun a zisk okolo 20 milionů. Zaměstnanců má přes 110.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *