Zemědělci z Boskovštejna budou pěstovat papriky a melouny v nových fóliovnících

Téměř osmihektarovou plochu v okolí Velkého Karlova na Znojemsku zakrývají nové fóliovníky. V uplynulých týdnech je tam nechal postavit zemědělský podnik z Boskovštejna. Tři jsou již hotové a dva se dokončují. Podnik tam plánuje pěstovat především několik druhů paprik, rajčata a melouny. Teplomilným rostlinám se ve fóliovnících prodlouží vegetační doba a budou déle plodit, řekl jednatel podniku Bohumír Rada. Vegetace je letos zatím kvůli chladnějšímu jaru opožděná, odborníci duben řadí k nejchladnějším za posledních 60 let.

Náklady na pět fóliovníků přesahují tři miliony korun. Rada si však od pěstování v nich slibuje zlepšení ekonomiky hospodaření. „Stávalo se nám, že paprika pomrzla na začátku jara nebo i na podzim, kdy ještě může plodit. To se ve fóliovníku nestane. Chceme natáhnout vegetační dobu, aby paprika rodila o dva až tři měsíce déle než v polním prostředí, a zároveň používat co nejméně chemie. S melouny a rajčaty je to stejné,“ uvedl Rada.
Letos budou fóliovníky z 60 procent plnit papriky, z 30 procent rajčata a z deseti melouny. Po sklizni paprik je v plánu zasít ještě kedlubny, ředkvičky nebo pekingské zelí. Zaměstnanci tam budou pracovat celý rok. Zatím ale podniku ještě několik pracovníků ze zahraničí chybí. Podle Rady kvůli administrativě přijíždějí se zpožděním. „Zatím nejsou tolik potřeba, protože i vegetace je opožděná proti normálu, je chladno. Tak za tři týdne ale začneme sklízet košťáloviny, a to už je budeme potřebovat,“ dodal Rada.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *