Zemědělci v Pardubickém kraji kvůli suchu víc sejí ozimé plodiny

Na Pardubicku končí žně ozimého ječmene, ve výše položených oblastech kraje sklizeň ještě trvá. Výnosy jsou přes šest tun za hektar, což je lepší výsledek než loni. Kvůli suchu farmáři víc sejí ozimé plodiny než jarní. Uvedl to ředitel Okresní agrární komory v Pardubicích Jan Štěpanovský.

„Protože je sucho, všichni se vrhli na ozimé plodiny, které přes zimu nějakou vláhu získají. Jarních plodin je méně oproti předchozím obdobím. Přizpůsobujeme se suchu,“ řekl Štěpanovský.
Zemědělci v Pardubickém kraji letos zaseli ozimý ječmen a pšenici na 58 671 hektarech, což je meziročně o 5452 hektarů víc. Jarních plodin je meziročně naopak méně. Plocha s jarní pšenicí a jarním ječmenem klesla z loňských 19 506 hektarů na 17 109 hektarů.
Na Pardubicku zemědělské podniky sklidily kolem 70 procent ozimého ječmene, na Orlickoústecku kolem deseti procent. U ozimých plodin budou výnosy nejspíš průměrné až nadprůměrné, horší výsledky lze očekávat u jarních obilovin, protože je sucho. Řepka bude mít nejspíš také horší výsledky.
„V květnu bylo deštivo, což ozimé plodiny zachránilo. Řepka má v zrnu málo oleje, zrno je lehčí a výnosy pak bývají horší. Jarním plodinám chybí vláha,“ řekl Štěpanovský.
V Pardubickém kraji zaseli zemědělské společnosti obiloviny na 81 983 hektarech, loni obiloviny byly na 79 070 ha. Na menší ploše než loni je řepka, která je na 25 883 ha. Loni ji zemědělci měli na 28 794 ha.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *