Zemědělci na jihu Moravy začínají sít, podmínky jsou příznivé

Zemědělské práce na jižní Moravě jsou již v plném proudu. Podmínky po zimě jsou na většině míst příznivé, podmáčená půda se postupně vysušuje a zemědělce na rozdíl od předchozích let netrápí ani hraboši. Nejdůležitější je nenakazit se koronavirem a zůstat zdraví. Pracovníků není nadbytek, vyplývá z odpovědí oslovených zemědělců.

V okolí Knínic na Blanensku sejí zemědělci v těchto dnech především ječmen a cukrovou řepu. „Zhruba deset hektarů nemáme zoraných, protože tam pořád stojí voda, ale jinak je na tom půdní profil dobře. Pár výhrabků po hraboších se najde, ale je jich méně než loni. Problém je trochu s pracovníky, máme teď dva v karanténě, a hodili by se nám traktoristi,“ řekl ředitel Agrospolu v Knínicích Ladislav Menšík. Dodal, že na příští týden je v plánu kontrola ozimů. Podle předběžných odhadů bude potřeba někde plodinu zaorat.
S příliš mokrou půdou se zatím potýkají zemědělci v Černovicích na Blanensku. „Čekáme, až přijde jaro. Tady byl ještě minulý týden sníh. Začínáme přihnojovat ozimy, a pokud vydrží počasí, tak po Velikonocích začneme sít ječmen, oves a později kukuřici a hořčici. Jsme tady o 14 dní pozadu proti jihu kraje, loni všude stála voda, a tak jsme ozimy seli pozdě. Přes zimu jsem měla hrůzu, ale začínají se regenerovat, tak snad to nedopadne tak špatně. Na koronavirus se pravidelně testujeme a modlíme se, aby se u nás nerozšířil. Máme i živočišnou výrobu, a to by byl problém,“ sdělila za Obruč-Agro Vladimíra Severinová.
S podmáčenými pozemky se potýkali také v Jevišovicích na Znojemsku. Půda je tam už ale vyschlá. „Můžeme pracovat bez problémů. Hnojíme teď ozimy, sejeme pšenici a připravujeme se na setí kukuřice. Problém s hraboši je výrazně nižší než v předchozích letech,“ uvedl ředitel Agro Jevišovice Antonín Kyjovský. Také v nedalekém Boskovštejně zemědělci sejí. „V zemi už máme hrách a začínáme s kukuřicí, sázíme i květák, zelí a kedlubnu. Půda je suchá, na jaro normální. Stavíme také nový fóliovník, kde budou papriky a melouny,“ uvedl jednatel společnosti Agro Boskovštejn Bohumír Rada.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *