Zemědělci na Chomutovsku zvažují kvůli hrabošům návrat k chovu

Aktivita přemnoženého hraboše polního na Chomutovsku neustává. Vyřizování výjimek k použití přípravků na hubení hlodavců je podle zemědělců zdlouhavé. Řeší proto budoucnost, možnost návratu k chovu zvířat. Informovala o tom Okresní agrární komora Chomutov. Krajská agrární komora požádala o pomoc stát.

Výnosy obilovin v okrese byly kvůli kalamitě hraboše polního nízké, oproti předchozím letům klesly o víc než polovinu. Ohroženy jsou nyní podle agrární komory porosty ozimé řepky, ozimých ječmenů a časně setých pšenic. „Mnohde situace vygradovala do obrovských rozměrů. Na řadě polí různých zemědělských subjektů došlo k totální decimaci porostů řepky, jež bude nutné přesít,“ uvedla komora.

Pěstitelé se nyní budou rozhodovat, zda vůbec a které plodiny zasít. „S velkou pravděpodobností můžeme říci, že mnohem větší procento ploch, než je obvyklé a efektivní, bude oseto jarními obilovinami,“ uvedla komora.  Představenstvo konstatovalo, že na zdejších polích byla místy až desetinásobně překročena kritická kalamitní mez výskytu hrabošů.

Řešením podle představenstva chomutovské agrární komory je větší různorodost rostlinné výroby spolu s důrazem na oživení výroby živočišné. Ta byla u velké části zemědělsky hospodařících subjektů v oblasti buď zrušena, nebo velmi výrazně potlačena.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *