Zástupci národních parků varují před pozměňovacími návrhy ke stavebnímu zákonu

Schválení některých pozměňovacích návrhů k novému stavebnímu zákonu by znamenalo oslabení ochrany přírody a otevření cenných území developerům, uvedli v tiskové zprávě představitelé národních parků a Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK). Vadí jim, že o stavebních záměrech v nejpřísněji chráněných lokalitách by už nerozhodovaly správy chráněných území, ale stavební úřady.

Podle autorů dopisu vnášejí některé pozměňovací návrhy nepředvídatelný chaos do rozhodování o stavbách v chráněných územích. Stavebníci podle nich nebudou vědět, v jakých situacích se obrátit na stavební úřad a kdy budou muset oslovit správy národních parků nebo AOPK. "Přes některé výhrady je proto z pohledu ochrany naší nejcennější přírody přijatelný vládní návrh," uvedli zástupci národních parků v dopise. Ředitel Správy národního parku Šumava Pavel Hubený se obává, že v případě přijetí návrhů oslabujících ochranu přírody ohrozí zástavba řady ikonických míst Šumavy. Jako příklad uvedl hrozící zástavbu rozsáhlých luk kolem několika domů na Filipově Huti. "O vyloučení platnosti regulativů například pro tato území se některé pozměňující návrhy intenzivně snaží,“ upozornil. Jeho obavy sdílí ředitel Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Robin Böhnisch, podle kterého krkonošská a podkrkonošská krajina v poslední době čelí další vlně tlaku developerů. Proti tomu, aby správci chráněných území přišli o rozhodování o zástavbě, je i ředitel AOPK František Pelc. "Pokud by o ní najednou rozhodovaly pouze stavební úřady, snadno se ztratí nejen přírodní a krajinná hodnota, ale i jedinečný charakter celých chráněných území," upozornil Pelc. Pozměňovací návrh přesouvající kompetence ochrany přírody v národních parcích a chráněných krajinných oblastech na stavební úřady koncem dubna kritizovalo i Ministerstvo životního prostředí (MŽP). Změnu navrhl člen hospodářského výboru Jan Bauer (ODS), výbor ji podpořil přes nesouhlas MŽP i předkladatele stavebního zákona, tedy ministerstva pro místní rozvoj. Dlouho připravovaný stavební zákon má podle vlády zrychlit povolování staveb.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down