Zahrádkářský zákon sněmovna propustila do dalšího čtení

Sněmovna v úvodním kole podpořila poslanecký návrh zahrádkářského zákona. Má za cíl především upravit postavení a veřejnou prospěšnost zahrádkářského hnutí v českém právním řádu. Předchozí pokusy z let 2001, 2009 a 2016 schválit zahrádkářský zákon přitom neuspěly. Předlohu nikdo nenavrhl zamítnout, posoudí ji nyní zemědělský výbor a výbor pro veřejnou správu.

Nynější návrh zákona podepsaly tři desítky poslanců z klubů ANO, ČSSD, KSČM, SPD, STAN a KDU-ČSL. S návrhem nesouhlasilo ministerstvo spravedlnosti, naopak ministerstvo zemědělství ho podpořilo. Vláda jako celek k němu zaujala neutrální postoj, i když měla výhrady.
Vláda například upozornila na to, že současné předpisy už poskytují dostatečný prostor pro zahrádkářskou činnost. "Přijímání nové právní úpravy, zejména pak veřejnoprávní povahy, by vždy mělo být odůvodněno jednoznačnou a dlouhodobou společenskou potřebou, která podle mínění vlády nebyla v případě předkládaného návrhu prokázána," stojí ve stanovisku vlády pro poslance. Premiér Andrej Babiš se však loni vyjádřil, že si přeje schválení tohoto zákona.
Předkladatel zákona Adam Kalous v debatě podotkl, že právní úprava zahrádkářské činnosti existuje ve všech okolních zemích. "V souvislosti s tímto zákonem bych chtěl říct tři slova: tradice, masovost, prospěšnost," uvedl. Naopak na stanovisko vlády odkázal Dominik Feri, který poukazoval na to, že ani po 20 letech diskusí není jasné, zda je tento zákon zapotřebí. "Skutečně je to nějaká činnost, která vyplývá z poměrů soukromého práva, která musí mít takovouto novou regulaci?" ptal se.
Návrh upravuje zahrádkářskou činnost jako veřejně prospěšnou, pokud ji vykonává spolek podle navrhovaného zákona prostřednictvím svých členů v zahrádkářské osadě v souladu se svými stanovami. Návrh zákona zakotvuje možnost Státnímu pozemkovému úřadu, Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových nebo obcím přenechat zahrádkářským spolkům do užívání pozemky i jiné nemovitosti k užívání pro zahrádkářskou činnost. Spolky pak budou mít právo propachtovat tyto pozemky svým členům bez souhlasu vlastníků.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down