Začíná hlavní košt Svatomartinského vína, letos se prodávalo dřív

Největší svatomartinský košt začne dnes v 11 hodin na brněnském náměstí Svobody. Akce spojené se svátkem svatého Martina se dnes uskuteční i v Českém Krumlově, na Karlštejně, v Kyjově nebo ve Valticích. Podle údajů Vinařského fondu, který známku Svatomartinské vlastní, je na trhu asi 2,2 milionu lahví 366 druhů vína od 97 vinařů a vinařství.

Na rozdíl od minulých let, kdy byl prodej Svatomartinského povolen až od 11. listopadu, se letos mohly lahve s takto označeným mladým vínem prodávat již od pátku. Už o víkendu se tak na řadě míst uskutečnily svatomartinské slavnosti spojené s ochutnávkami vína.

Hlavní košt pořádaný Vinařským fondem ale dodržuje tradiční datum 11. listopadu. Slavnosti zahájí průvod v čele se svatým Martinem, kterého letos ztvární herec Městského divadla Brno Martin Havelka. Průvod dorazí na náměstí v 10:30, v 11:00 se slavnostně otevřou lahve Svatomartinského. Ve stáncích na náměstí budou lidé moci ochutnat 100 druhů Svatomartinského.

Na trhu je letos 169 druhů bílých vín odrůd Müller Thurgau, Muškát moravský a Veltlínské červené rané, 105 druhů klaretů a rosé a 92 červených vín odrůd Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a Modrý Portugal.

Ochranná známka Svatomartinské byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Letos již popatnácté organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *