Za rok zažádaly lesnické a zemědělské firmy o sedm set Ukrajinců

Lesnické a zemědělské firmy zažádaly za roční existenci programu pro získávání mimořádných pracovních víz o zhruba sedm set pracovníků z Ukrajiny. Uvedlo to Ministerstvo zemědělství v materiálu, který hodnotí po roce tento program a který dnes dostane pro informaci na stůl vláda. Největší počet žádostí, téměř 300, přišlo od Lesnicko-dřevařské komory ČR. Následovala Agrární komora s 188 žádostmi a Zemědělský svaz ČR se 122. Dále pak ukrajinské pracovníky poptávala Potravinářská komora ČR a Asociace soukromého zemědělství ČR.

Ve 413 případech měli zaměstnavatelé zájem o pomocné a nekvalifikované pracovníky, ve 189 případech pak o kvalifikované pracovníky v zemědělství, lesnictví nebo rybářství. Další lidi chtěly firmy na obsluhu strojů a zařízení, zájem byl také o mechaniky a opraváře.

Program byl loni na jaře na začátku pandemie na dva měsíce přerušen. „Reálné využití programu ovlivňuje i skutečnost, že, podle údajů ze zastupitelského úřadu v Kyjevě zhruba 20 procent žadatelů nereflektuje na výzvu k osobnímu podání žádosti o mimořádné pracovní vízum, ačkoli je jim přidělen termín k pohovoru,“ dodadlo ministerstvo. Program ale podle něj plní očekávání.

Kvóta žádostí je podle nařízení vlády 1500 lidí ročně, respektive 125 měsíčně. Program začal předloni v prosinci, měl by trvat do konce příštího prosince.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *