Vývoz živočišných zásilek mimo EU vzrostl za pololetí o 12,5 procent

V letošním 1. pololetí se přes koronavirovou krizi zvýšil počet vyvezených živočišných zásilek a krmiv mimo Evropskou unii o 12,5 procenta na 4883. Zvedl se vývoz masa a krmiv, klesl export živých zvířat. Sdělil to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

„Z hlediska množství komoditou, kterou se českým firmám letos daří nejvíce vyvážet do třetích zemí, jsou krmiva, jejichž vývoz meziročně vzrostl téměř o třetinu, a také mléčné výrobky, kde se meziroční růst pohybuje v jednotkách procent,“ sdělil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Češi mimo EU vyvezli loni za pololetí necelých 19 000 tun krmiv pro zvířata, letos pak za půl rok šlo skoro o 25 000 tun. U mléčných výrobků letos dosáhl vývoz 22 900 tun, před rokem šlo o 800 tun méně. „Masa a masných výrobků tuzemští producenti vyvezli téměř 770 tun, loni 410 tun. Naopak meziročně s výjimkou kategorie jednodenních kuřat klesá vývoz živých zvířat, kde nejdůležitější položku dlouhodobě představuje vývoz skotu,“ dodali veterináři.
Pode údajů SVS se například více než 9500 tun krmiv vyvezlo do Ruska, dalších více než 3800 tun na Ukrajinu. Ve větších objemech se vozí také do Jihoafrické republiky nebo Izraele. Mléčných výrobků se pak nejvíce vyvezlo do Malajsie, Bangladéše a Thajska.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *