Vývoz skotu z Česka pandemie neovlivnila, v posledních dvou letech mírně rostl

Vývoz chovného skotu z České republiky se v uplynulých dvou letech mírně zvýšil, pandemie ale zkomplikovala komunikaci se zákazníky v zahraničí. Chovatelům pomohlo to, že začali pracovat s online technologiemi, řekl na veletrhu Animal Tech výkonný místopředseda představenstva Českomoravské společnosti chovatelů Josef Kučera.

„Od minulého ročníku veletrhu, tedy za dva roky, jsme podle údajů Českého statistického úřadu vyvezli 34 400 plemenných jalovic v celkové hodnotě 1,3 miliardy korun. To představuje ve srovnání s předchozími dvěma lety mírný nárůst. Nevyvážíme ale pouze živá zvířata, ale i biologický materiál. Za stejné období bylo z Česka vyvezeno 2,8 milionu inseminačních dávek, což v přepočtu na hmotnost představuje čtyři tuny býčího spermatu,“ upřesnil Kučera.

Vyvážený skot z Česka v uplynulých letech nejčastěji mířil do Turecka, Uzbekistánu, Kazachstánu, na Ukrajinu, do Ruska a do balkánských zemí. Právě to mírně zkomplikovalo možnost účasti obchodních partnerů na letošním ročníku veletrhu Animal Tech. Kromě balkánských zemí jsou totiž všechny tyto destinace na covidové mapě cestovatele tmavě červené nebo červené, představují tedy země s nejvyšším rizikem infekce a pro cestovatele z těchto zemí platí nejpřísnější opatření.

„Naštěstí tvoří velkou část obchodníků velké firmy, které mají pobočky i v jiných zemích. V takovém případě sem přijeli jejich zástupci například z Německa. Pro ty, kdo takovou možnost nemají, budeme soutěžní přehlídky streamovat na internetu, aby si mohli udělat představu o kvalitách našich chovů,“ uvedl Kučera.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *