Vyšetřování údajného týrání krav na Českolipsku policie odložila

Vyšetřování podezření z týrání krav na Českolipsku policie odložila. Nepotvrdilo se ani podezření z dotačního podvodu. Uvedla to mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Spolek Hlas zvířat, který podnět na počátku září podal, není se závěry kriminalistů spokojen. Požádal proto o přezkum a dal stížnost na postup policie a proti odložení věci na Okresní státní zastupitelství v České Lípě. Za spolek o tom informovala předsedkyně Tereza Plicka.

Už v srpnu se Hlas zvířat obrátil s podnětem na veterinární správu. Skot v kravíně se podle spolku brodil ve vlastních výkalech a mladší telata se do výkalů bořila téměř po břicho, uvnitř bylo asi 120 zvířat. Podle zjištění spolku získala společnost, které hospodářství patří, na dotacích přes 60 milionů korun. Svá tvrzení doložil spolek videem, veterináři ho ale pro svá šetření nemohli použít. „To bychom museli na místě zdokumentovat my,“ řekl krajský ředitel Státní veterinární správy (SVS) Roman Šebesta. To se ale nepovedlo, když veterináři chov kontrolovali, bylo už ve chlévě uklizeno.
Spolek pak podal trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat, zanedbání péče o zvíře z nedbalosti, dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. „Oznámení jsme přijali 4. září. Ve spolupráci s českolipskou pobočkou veterinární správy prověřovali kriminalisté podmínky chovu skotu a neshledali, že by tam docházelo k týrání,“ řekla Baláková. Proto policie případ odložila. Z nashromážděných dokladů dospěli kriminalisté také k názoru, že se firma dotačního podvodu nedopustila, proto i tento případ už ve fázi prověřování odložili.*

Komentáře ke článku 2

  • Petr

    Svá tvrzení doložil spolek videem, veterináři ho ale pro svá šetření nemohli použít. „To bychom museli na místě zdokumentovat my,“ řekl krajský ředitel Státní veterinární správy (SVS) Roman Šebesta.

    To je krásné: Vidíme to. Je to strašné. Použít to nemůžeme. Nic se tedy nestalo.

  • Ludmila

    Za tím udáním vidím závist a z toho pramenící nenávist. Tady nejde o zvířata, ale asi si někdo potřebuje zvednout svoje ego, jak dokázal s nepohodlným sousedem zatočit. Když jsem viděla zmíněné video, tak jsem žádná týraná zvířata neviděla. Jo, že tam bylo hnoje víc, než dost, to teda ano. Jenomže neznáme všechny okolnosti, proč k tomu došlo. Bylo to v době žní. Kdo měl ruce a byl schopný, tak byl určitě na poli. A vykydání hnoje se odložilo. Mohl taky onemocnět zaměstnanec a vedení bylo rádo, že zvířata alespoň dostala nažrat. Těch možností je moc a o tom se z toho videa nikdo nic nedozví.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *