Výroba zdobených perníků se kvůli covidu výrazně propadla

Vánoce bývají pro výrobce zdobených perníků po Velikonocích druhé nejlepší období. Letos je situace kvůli koronavirové pandemii jiná. Řekl to perníkář Pavel Janoš. Vánoční zakázky začne jeho firma dělat až příští týden, protože jich proti jiným letům moc není.

„Odnesli jsme Velikonoce, v březnu, kdy je největší zájem o perníky, byla pandemie. A teď znovu na Vánoce, fungujeme v nouzovém režimu, prodejny máme zavřené,“ řekl Janoš.

Kvůli nouzovému stavu lidé chodí méně nakupovat, prodejny ve městě podnikatel proto zavřel a má otevřený jen obchod, kde je také výrobna. „Perník je pro lidi na druhém místě, věříme, že v prosinci se to všechno nějak vzpamatuje,“ řekl Janoš.

Letos je zakázek méně, například firmy, které si dřív objednávaly perníky pro své zákazníky, vyčkávají a objednávky neposlaly. „Nikdo neví, co bude. Stálí klienti nám ale jsou věrní. Je to pro nás všechny těžké. Musíme platit veškeré náklady a zisky nejsou téměř žádné,“ řekl Janoš. Firmě podle něj pomáhají státní podpory, které mají zmírnit koronavirové dopady na ekonomiku.

Vánoční perníky firma doteď nevyráběla téměř vůbec, začne je dělat až příští týden. V běžném období se přitom pečou a zdobí i dva měsíce dopředu. Produkce se teď propadla o 90 procent, řekl Janoš.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *