Východ Německa se potýká s africkým morem prasat, šíří se z Polska

Východ Německa se potýká s africkým morem prasat (AMP), který se do země šíří z Polska. Německé regiony kritizují spolkovou vládu kancléřky Angely Merkelové, že proti infekci nepostupuje dostatečně razantně. Žádají proto Berlín, aby na hranici s Polskem vybudoval pevnější a účinnější bariéru proti divokým prasatům, než je ta stávající. Pokud se nákazu nepodaří zastavit na hranicích, hrozí podle spolkových zemí škody v řádech miliard eur. S infekcí se potýkala i Česká republika, které se podařilo nemoci zbavit. AMP je vysoce nakažlivé virové onemocnění. Vakcína neexistuje, nakažená zvířata se neléčí a musejí se usmrtit.

„V současné době nemáme žádné problémy s infekcí ze směru od českých hranic,“ řekl Sebastian Vogel, který je šéfem krizového štábu boje proti AMP při saském ministerstvu sociálních věcí. Toto ministerstvo má na starosti i zdravotnické záležitosti.
Vogel vysvětlil, že hlavní infekční tlak Sasko pociťuje na sever od dálnice A4, která spojuje Drážďany přes Zhořelec (Görlitz) s polskou hranicí. To, že se infikovaní divočáci mohou dostávat do Německa i jižně od této dálnice, Vogel nevyloučil. „Česku ale nyní ze Saska nehrozí žádné nebezpečí a jak víme, tak to samé platí i pro Sasko od Česka,“ dodal.
Česká republika je dva roky uznána jako země bez afrického moru prasat, protože se jí podařilo chorobu vymýtit. Odborníci se ale obávají, že je jen otázkou času, kdy se nemoc v Česku znovu objeví, protože vedle Polska je i na Slovensku. Čeští veterináři proto doporučují chovatelům obezřetnost.
Naopak na východě Německa je situace podle zemských vlád dramatická. Obzvláště kriticky na středečním mimořádném zasedání ministrů zemědělství spolkových zemí vystupoval Till Backhaus, který má na starosti ministerstvo zemědělství v Meklenbursku-Předním Pomořansku.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *