Vojenské lesy zpětinásobily zisk

Státní podnik Vojenské lesy a statky ČR (VLS) loni meziročně více než zpětinásobil zisk na 50 milionů korun. Čistý obrat firmy stoupl o čtyři procenta na 2,9 miliardy korun. Společnost to uvedla ve své výroční zprávě umístěné do Sbírky listin. Předloňský zisk byl nízký vinou nízké výkupní ceny dříví, kvůli kůrovcové kalamitě ho byl na trhu přebytek.

Podnik spravuje zhruba 126 000 hektarů lesních pozemků, hospodaří převážně v armádních výcvikových prostorech, ale také na 6000 hektarech zemědělské půdy. Většina plochy slouží pro výrobu krmiv pro chovaný skot.
„Jarní rychlý postup pandemie covid-19 vedl v březnu k faktickému ‚vypnutí‘ trhů s dřívím, ale také ke ztrátě odbytu u dalších produktů VLS, mimo jiné zvěřiny a zástavového skotu,“ napsal do dokumentu ředitel podniku Petr Král.
Odběratelé byli podle dokumentu nervózní od března do května. Tehdy se pak zvýšila poptávka po dříví z asijských trhů. „Americké trhy od poloviny roku významně zvýšily poptávku po řezivu a evropské pily na tento impulz rychle reagovaly,“ dodává dokument.
Těžby dříví loni klesly z předloňských 1,29 milionu metrů krychlových na 1,1 milionu metrů krychlových. „V 96 procentech se jednalo o nahodilou těžbu způsobenou kůrovci, suchem nebo škodami po větrných smrštích,“ dodává podnik.
VLS loni vložily do pěstební činnosti 351 milionů korun. „Na podzim loňského roku překročil počet sazenic, kterými státní podnik od nástupu kalamity v roce 2015 obnovuje zničené porosty, číslo 90 milionů,“ uzavírá dokument.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *