Vody v tocích je podprůměrně, stav je znepokojující

Březnové průtoky v tocích, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologické ústavu (ČHMÚ), byly podprůměrné. A to jak z pohledu dlouhodobého měsíčního průměru, tak i z ročního. Současný stav je proto velmi znepokojující, uvedli na blogu brněnských hydrometeorologů Jana Boráková a Jáchym Brzezina.

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky, jde o území Jihomoravského kraje, větší část Zlínského kraje a východní oblasti Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťují na 72 měrných stanicích. Podle těchto dat březnové průtoky odpovídaly jen 37 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku (z let 1981 až 2010). "Z toho je patrný především deficit sněhové pokrývky, která by jinak v tomto období odtávala a zvyšovala průtoky v tocích," uvedli hydrometeorologové.
Ve srovnání s ročními průměry ze stejného období byly březnové průtoky na úrovni 81 procent. "V ročním kontextu se bídná zima tolik neprojevuje, ale když si uvědomíme, že by na jaře měly být průtoky jedny z nejvyšších, ideálně nad normálem, tak je současný stav velmi znepokojující," uvedli odborníci.
Překročení hranice sucha hydrometeorologové zaznamenali jen na stanici Travní Dvůr na Dyji, stanice je ale výrazně ovlivněna manipulacemi na vodním díle Znojmo. Mezi hranicí sucha a dlouhodobým průměrným průtokem bylo 48 stanic ze zmíněných 72. Nad normálem byly podle odborníků spíše stanice v horních částech povodí, šlo o Svratku, Oslavu, Olšavu a Hanou. Celkem to bylo 23 stanic.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down