Vodňanská drůbež staví ve Vodňanech novou porážku kuřat

Firma Vodňanská drůbež z koncernu Agrofert staví ve Vodňanech novou porážku na zpracování jatečných kuřat. První část prací za stovky milionů Kč skončí v červnu 2021. Závod poráží 9000 kuřat za hodinu, po rozšíření to bude 13.500 kusů. Roční produkce firmy stoupne do čtyř let o deset milionů kuřat na 75 milionů kusů. Uvedli to generální ředitel společnosti Milan Říha a mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Vodňanská drůbež je největší zpracovatel a dodavatel drůbežího masa v ČR a jediný český zpracovatel kachen. V Česku má 1616 zaměstnanců, z toho ve Vodňanech pracuje 590 lidí. Tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží měla firma loni 5,7 miliardy Kč, meziročně podobné. Zisk po zdanění klesl zhruba o pětinu na 113,3 milionu Kč. Vyplývá to z výroční zprávy.
Vodňanský závod funguje od roku 1965. „Jak rostla spotřeba drůbežího masa a požadavky obchodu, tak jsme postupně rozšiřovali, modernizovali, ale už to dál nešlo. Kapacitně jsme na konci a chceme uplatnit prvky, které by se ve starém provozu těžko uplatňovaly: kalibrace, umístění některých robotických strojů. Všechno je s cílem – z hlediska zdravotní bezpečnosti – aby se výrobku dotklo co nejméně rukou,“ řekl Říha.
Nový provoz staví firma od ledna 2020, sklady, balírnu a porcovnu, jejíž hodinová kapacita vzroste ze 4500 na 7500 kuřat. V druhé etapě, plánované na roky 2022 až 2023, přibudou kuchání i škubání. Díky novým technologiím přesune firma část zaměstnanců do výrob polotovarů, sous-vide (upečené maso), vařených, grilovaných výrobků či produkce pro řetězec KFC. Devítihektarový areál se po investicích rozšíří o dva hektary.
„Čím dál větší trend je cesta polotovarů, lidé kupují menší části a ne celá kuřata,“ řekl Hanzelka. Vodňanská drůbež prodává asi 70 procent porcovaných výrobků a 30 procent v celku. Cílem je zvýšit poměr na 85:15.
Podobnou modernizaci porcovny a balírny kuřat plánuje firma do roku 2023 v jihomoravských Modřicích. V Mirovicích na Písecku poráží kachny i kuřata, ve východočeských Skořenicích má sklad a expedici.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *