Vláda projedná vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze by se v následujících čtyřech letech měly zvyšovat o 600 milionů korun ročně. Uvádí to ministerstvo zemědělství v novele vládního nařízení, kterou projedná v pondělí kabinet premiéra Andreje Babiše. O pomoc budou moc podle nařízení žádat i státní Lesy ČR, kterým plánuje stát přispět 500 miliony korun.

Původně ministerstvo poslalo do meziresortního připomínkového řízení návrh, že by stát měl od příštího roku přispívat více o 520 milionů, v následujících letech se měly peníze zvyšovat o 145 milionů korun Následně ale došlo ke zvýšení peněz.

Nově si o peníze na obnovu, zajištění a výchovu lesních porostů do 40 let budou moci říci, pokud vláda novelu nařízení schválí, státní Lesy ČR. „Pokud by Lesy ČR požádaly o finanční příspěvek na všechny podporované činnosti v plném rozsahu podle sazeb stanovených nařízením, znamenalo by to odhadem skutečně požadavek ve výši dvě miliardy Kč,“ vysvětlil mluvčí úřadu Vojtěch Bílý. Tato suma, aby zbyly peníze i na další vlastníky lesů, se ale bude krátit, nejspíš tak půjde o půlmiliardovou podporu, což nařízení umožní.

Dvě miliardy korun by měly jít na obnovu, zajištění a výchovu lesních porostů, 200 milionů korun na zřizování oplocenek v nestátních lesích, 145 milionů korun na nový příspěvek na následnou péči o lesní výsadbu. Další peníze pak jsou pro myslivce.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *