Vítr uškodil lesům na Vysočině podstatně méně než kůrovec

Lesníci na Vysočině podle prvních prohlídek odhadují ve svých lesích rozsah stromů vyvrácených nebo zlomených silným větrem nejčastěji v řádu stovek až několika tisíců metrů krychlových. Kvůli špatnému počasí nejsou kontroly lesů dokončené, někde ještě pracovníci uvolňují zatarasené cesty. Podle majitelů a správců lesů se ukazují podstatně menší škody, než působí kůrovcová kalamita. Dřeva už je na trhu i tak velký přebytek.

V Přibyslavi na Havlíčkobrodsku zaznamenali meteorologové v pondělí náraz větru s rychlostí 110 kilometrů v hodině. Hodně tam foukalo i v úterý. Lesní družstvo obcí sídlící v Přibyslavi ale má podstatně méně poškozených stromů než po vichřici z 29. října 2017. „Nedá se to srovnat, Herwart nám udělal desetinásobnou škodu,“ řekl ředitel Jiří Svoboda. Nynější rozsah polomů předběžně odhadl do 5000 metrů krychlových. Stromy jsou z větší části vyvrácené, někde i zlomené. „Loni jsme vytěžili 130 000 kubíků dřeva, takže 5000 kubíků větrné kalamity není nic, co by nás vystrašilo,“ uvedl Svoboda. Družstvo má 5700 hektarů lesů. Jeho roční těžba dřeva se před kůrovcovou kalamitou pohybovala do 50 000 metrů krychlových.
Škody jsou i městských lesích Jihlavy zabírajících celkem 3800 hektarů, pracovníci tam dnes také odklízeli stromy z cest. Minulé dva dny se kvůli větru do lesa nedostali. „Větší ekonomická škoda nám paradoxně vznikla tím, že dva dny nemohly jet kamiony do lesa pro dřevo,“ řekl jednatel Správy městských lesů Václav Kodet s odkazem na vysoké kůrovcové těžby.
„Podle prvních jízd v terénu odhadujeme, že nám popadalo tak asi 400 až 1000 kubíků,“ řekl Petr Juračka, jednatel Lesního společenství obcí v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku k rozsahu polomů. Další stromy s poškozenými kořeny ještě padají.*

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *