Vinobraní na jihu Moravy se rozjíždí pomalu, vrchol přijde nejspíš na konci září

Sběr hroznů ve vinohradech na jihu Moravy se sice pomalu rozjíždí, na vrcholu ale bude vinobraní pravděpodobně v posledním týdnu v září. Současné počasí, kdy denní teploty přesahují 20 stupňů a v noci klesají k 10 stupňům, hroznům velmi prospívá, řekli Pavel Pavloušek z Ústavu vinohradnictví a vinařství Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity a prezident Svazu vinařů Martin Chlad.

„Přechod zimy na jaro byl velmi rozpačitý, na počátku jsme odhadovali až čtyřtýdenní zpoždění vegetace oproti průměru posledních deseti let. Červenec byl senzační a réva ztráty dohnala na týden až dva zpoždění oproti průměru, ale v srpnu bylo zase hodně srážek a časté změny počasí a réva se vrátila ke skluzu dva až tři týdny. Teď v září máme konečně počasí, jaké potřebujeme, vrchol sklizně ale předpokládám někdy okolo 25. září,“ zhodnotil Chlad.
Podle Pavla Pavlouška z Ústavu vinohradnictví a vinařství Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity bylo štěstí, že v deštivém období zatím nebyly v hroznech vytvořené prakticky žádné cukry. „Pokud by deště přišly později, hrozilo by, že všechny hrozny shnijí. Obrat počasí v září a současné teplé dny hroznům neskutečně prospívá. Bylo to vidět na vybarvení jak bílých, tak modrých odrůd, jejich barva se měnila během několika dnů,“ uvedl Pavloušek. Střídání vysokých teplot přes den s chladnými nocemi podle něj svědčí aromatické kvalitě hroznů. Pozitivní vývoj by mohl zvrátit příliš rychlý nástup mrazů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *