Vinaři letos chtěli vysadit 248 hektarů vinic, povoleno je 181

Zájem vinařů o výsadbu nových vinic byl letos vyšší než loni. Letos podali 214 žádostí o výsadbu 248 hektarů nových vinic, loni to bylo 194 žádostí na výsadbu 226 hektarů. Uvedl to Rostislav Gruna, vedoucí Oddělení registru vinic Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, který rozlohu vinic sleduje a povoluje výsadbu podle kvót stanovených Evropskou unií.

„V roce 2019 lze vysadit 181,3 hektaru vinic na základě povolení pro novou výsadbu vinic. K této ploše lze připočítat povolení pro opětovnou výsadbu vinic na ploše 64,8 hektaru,“ uvedl Gruna.

Letošní žádosti, které mohli vinaři podávat od začátku ledna do konce února, překročily povolené množství o 67 hektarů, loni kvótu přesáhly o 48 hektarů. „Z tohoto důvodu bylo žadatelům požadujícím výsadby mimo viniční trať nevyhověno a bohužel obdrží zamítavé rozhodnutí. Ostatní žadatelé, požadující vysadit vinici ve viniční trati, byli poměrně kráceni a obdrželi 80 procent z výměry, kterou uvedli na svých žádostech,“ uvedl Gruna.

Rozlohu svých vinohradů rozšiřuje letos například Vinařství Pavlov ze skupiny Bohemia Sekt. Vysazuje 13 hektarů vinic v okolí Pavlova na Břeclavsku. „Vysazujeme odrůdy, o které je na trhu dlouhodobě zájem a jsou i charakteristické pro danou oblast. Právě proto v okolí Pálavy vysazujeme Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené a Pálavu, které zde mají tradici,“ uvedl vinohradnický manažer skupiny Bohemia Sekt Josef Svoboda.

Evropská unie povoluje od roku 2016 zvyšování rozlohy tuzemských moštových vinic, jejichž hrozny slouží pro výrobu vína, o jedno procento. Vinaři, kteří povolení dostali, jej nemusí využít jen v letošním roce, ale mohou výsadbu rozložit až do tří let.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *