Vichřice poničila státním Lesům ČR asi sto tisíc stromů

Vichřice na konci minulého týdne poničila v lesích státního podniku Lesy České republiky v celé zemi podle prvních odhadů asi 100 tisíc metrů krychlových dřeva. Představuje to asi 100 tisíc stromů. V lokalitě jižní Moravy, které zasáhlo tornádo, lesníci škody odhadují na asi 40 tisíc metrů krychlových poškozeného dřeva. Finančně podnik škody zatím nevyčíslil. Řekla to dnes mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Zhruba 100 tisíc metrů krychlových zničeného dřeva představuje necelé jedno procento z letos plánované těžby Lesů ČR ve výši kolem 14 milionů metrů krychlových. Dosud největší větrnou kalamitu v historii Lesů ČR způsobil orkán Kyrill, který v lednu 2007 poničil šest milionů metrů krychlových dřeva. Škody tehdy dosáhly jedné miliardy korun.

Tornádo na Hodonínsku podle odhadů poničilo až 110 hektarů lesů. Státnímu podniku také poškodilo okna a střechy na správních a technických objektech a zničilo dva automobily v postižené oblasti. „Poškozené objekty musí posoudit statik,“ uvedla mluvčí a dodala, že výši škod bude podnik upřesňovat.

Lesníci v poničených lesích nyní odklízejí kmeny stromů z lesních cest a těží vyvrácené a zlomené stromy. „Dále budeme postupovat jako vždy při mimořádné události, tedy les obnovíme směsí dřevin vhodnou pro konkrétní stanoviště,“ uvedla mluvčí.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *