Veterináři v Pardubickém kraji vloni provedli méně kontrol

Veterináři v Pardubickém kraji vloni provedli 2844 kontrol, skoro o pětinu méně než v předchozím roce. Prověřovali například menší počet stravovacích provozoven nebo farmářských trhů, které byly kvůli pandemii koronaviru část roku uzavřené. Díky menšímu množství práce ale bylo možno případy porušení předpisů rychleji a důkladněji vyřešit, řekl ředitel Krajské veterinární správy pro Pardubický kraj Josef Boháč.

„Na druhé straně i nám vzrostla nemocnost. Postupně přibývalo i lidí v karanténě, což nám komplikuje práci,“ uvedl Boháč.
Závad a problémů zjistili veterináři loni obdobný podíl jako v minulosti. Většinou nebyly odhalené chyby příliš závažné. Byl mezi nimi například nález oxytetracyklinu v mražených krevetových špízech z Vietnamu. Výrobek musel dovozce stáhnout z trhu a zlikvidovat v asanačním podniku.
Veterinární správu loni značně zaměstnalo zjištění ptačí chřipky ve velkochovu drůbeže ve Slepoticích na Pardubicku. V pěti halách muselo být vloni v únoru usmrceno asi 7000 krůt a 130 000 brojlerů. Do asanačních podniků pak hasiči odvezli 14 souprav s nákladem o váze 326 tun.
Hromadná likvidace čekala také ryby z několika rybníků na Pardubicku. Prokázala se u nich totiž koiherpesviróza. Celkově muselo být usmrceno asi 50 tun ryb.
Veterináři také každý rok prověřují velký počet podnětů kvůli týrání zvířat, vloni 173. Jedním z velkých případů byl chov prasat a koz v obci na Svitavsku, na nějž upozornil starosta. Ve stáji a na zahradě statku zarovnaného nepotřebnými předměty, o něž se zvířata mohla zranit, žilo asi 40 prasat. Ze stáje chovatel neodvážel hnůj a zvířata i prostředí byly silně znečištěné. Na půdě domu veterináři objevili kozla, dvě kozy a kůzle, kteří zůstávali téměř ve tmě ve znečištěném prostředí a nedostávali dost potravy. U všech dospělých koz byly zjištěny přerostlé paznehty, kozel dokonce kvůli tomu nebyl schopen přirozené chůze, a pokud se nepohyboval, klečel. Chovatel musel podmínky zlepšit a dostal pokutu.
Až letos se pak téměř po roce dořešil případ chovatelky z Pardubicka kvůli zanedbávání péče o koně. V únoru jí soud zakázal zvířata chovat a byla jí odebrána.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *