Veterináři odhalili dva neregistrované výrobce potravin

Veterináři z Libereckého kraje odhalili dva nelegální výrobce potravin. Produkty vyráběné v domácích podmínkách bez registrace u krajských veterinářů nabízeli na sociálních sítích, sdělil za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Jeden výrobce byl z okresu Semily, druhý z okresu Česká Lípa. Producentům nyní hrozí správní řízení s možnou pokutou až 50 tisíc korun.

„K odhalení nelegální činnosti pomohly veterinárním inspektorům tzv. kontrolní nákupy, při nichž si od prodejců na základě jejich inzerátů na facebooku objednali několik litrů mléka a kilogramů klobás a mléčných výrobků,“ uvedl Majer. Pokud nejsou producenti registrovaní, nemůžou je veterináři kontrolovat a případně zjistit závady při výrobě. „Potraviny zakoupené od takovýchto prodejců představují zdravotní riziko pro jejich konzumenty,“ sdělil.

Veterináři kontrolovali internetové prodejce i v minulosti, například loni v prosinci odhalili nelegální rozvážkový prodej drůbežího masa neznámého původu v nevyhovujících hygienických podmínkách. Při kontrole v pražských Letňanech odebrali vzorky, byla v nich salmonela. Letos v květnu pak vyzkoušeli nákup škvařeného sádla, masa ve vlastní šťávě a čerstvých vajec z domácího chovu přes sociální sítě. Na parkovišti nákupního centra v Liberci následně zjistili, že prodejce nebyl registrovaný a masné výrobky byly převáženy za teplot od 19,9 do 22,8 stupně Celsia, což není povolené.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *