Veterináři na Vysočině loni prověřovali špatnou péči o ovce i psy

Veterináři na Vysočině při loňských kontrolách zjistili špatnou péči o ovce i psy. Jeden chovatel na Třebíčsku nechal na pastvině bez krmení a vody kolem 30 ovcí, větší část uhynula. Vyplývá to z ročního hodnocení činnosti Krajské veterinární správy na Vysočině, které poskytl její ředitel Božek Vejmelka.

Případ ovcí na Třebíčsku předala policie kvůli podezření na zanedbání péče státnímu zastupitelství. Třebíčský okresní státní zástupce podání návrhu na potrestání podezřelého chovatele podmíněně odložil. „Byla tam stanovena zkušební doba šesti měsíců,“ řekl mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma. Další postup bude záviset na tom, zda se muž v této zkušební době, která běží od konce loňského listopadu, nedopustí dalšího protiprávního jednání. Jiný chovatel na Jihlavsku si pořídil vietnamskou prasnici. Když se jí narodila selata, neměl pro ně dost krmení. Prasnici porazil a selata otrávil jedem na myši, kterým se zároveň otrávily i jeho slepice. V dalších loňských případech bylo kvůli špatné péči odebráno chovatelům 16 psů.

Inspektoři oddělení péče o pohodu zvířat krajské veterinární správy kontrolují hospodářské chovy, zvířecí útulky, obchody se zvířaty i přepravu zvířat, vydávají osvědčení žadatelům o dotace. Vloni také odebrali z živočišných produktů a z krmiva zvířat 771 vzorků kvůli zjišťování obsahu cizorodých látek, které by mohly mít špatný vliv na lidské zdraví.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *