Veterináři: Myslivci loni odlovili o čtvrtinu méně divočáků

Myslivci loni podle předběžných údajů Státní veterinární správy ulovili 181 894 divočáků, meziročně o 23,6 procenta méně. Oficiální čísla budou mít myslivci v dubnu, po skončení takzvaného mysliveckého roku, za který se vedou statistiky. Veterináři nemají přímo statistiku odstřelených prasat, ale jen počtů vzorků, které jim povinně lovci posílají na vyšetření kvůli parazitu svalovci. Podle Vlastimila Waice z Českomoravské myslivecké jednoty měl pokles počtu odlovů několik důvodů, například kvůli koronaviru míří do přírody velké množství lidí, kteří zvěř ruší, a mění tak její chování.

„Zvěř se více skrývá, proto je složitější ji ulovit. Rok 2020 byl také tzv. semenným rokem dubu a buku. To znamená, že se urodilo velké množství přirozené potravy, a zvěř tak nebyla tolik přitahována k mysliveckým vnadištím,“ uvedl Waic. Je podle něj také možné, že o rok dříve lovci ulovili tolik divočáků, že se jejich populace v lesích snížily. „Poslední možnost nám pomůže potvrdit myslivecká statistika, která za končící myslivecký rok vyjde zřejmě koncem léta,“ dodal.

Stát loni v listopadu oznámil, že chce kvůli riziku šíření afrického moru prasat zvýšit odstřely divočáků na severu republiky u hranic s Polskem a Německem. Zóna intenzivního lovu byla od 16. listopadu vyhlášená ve Frýdlantském výběžku v Libereckém kraji u hranic s Polskem a ve Šluknovském výběžku v Ústeckém kraji u hranic s Německem. Oblast je ze severu ohraničena státní hranicí a ve vnitrozemí ji podle ministerstva vymezují silnice mezi Harrachovem a Hřenskem, které vedou přes Tanvald, Jablonec nad Nisou, Liberec, Jablonné v Podještědí, Nový Bor, Děčín a Hřensko. Motivovat lovce k posílení lovu má v této oblasti nově zavedená odměna 2000 korun za ulovený kus.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *