Veterináři loni uložili pokuty za 33 mil. Kč, podobně jako předloni

Státní veterináři loni uložili pokuty za téměř 33 milionů korun. Je to podobná suma jako o rok dříve, kdy to bylo rekordních více než 33 milionů korun. Chyb zjištěných v pohodě zvířat loni ubylo u zájmových chovů o dva procentní body na 30 procent, u hospodářských zvířat o tři procentní body na 19 procent, uvedli na tiskové konferenci zástupci Státní veterinární správy (SVS). Počet kontrol pohody zvířat meziročně klesl o 700 na 6800. Ve 13 nejzávažnějších případech předali veterináři podnět policii kvůli podezření ze spáchání trestného činu.

Činnost SVS byla po většinu roku ovlivněna koronavirovou pandemií. „Pro ilustraci, jak koronavirová pandemie ovlivnila chod úřadu, lze uvést, že se do izolace na základě pozitivního vyšetření postupně dostalo okolo 120 zaměstnanců SVS, což odpovídá bezmála desetině všech pracovníků. Okolo 180 dalších pracovníků se na základě rizikového kontaktu s nakaženým dostalo v průběhu roku do karantény,“ uvedl veterinární mluvčí Petr Vorlíček.
Například na jatkách ale byly porážky loni v podobné výši jako předloni. „I v době nouzového stavu dozorovalo v celé ČR již od časných ranních hodin každý den bezmála 500 úředních veterinárních lékařů a techniků na 300 českých jatkách a zvěřinových závodech,“ dodal mluvčí.
Počet kontrol veterinární hygieny loni meziročně klesl o 15 procent na zhruba 41 000. Výjimkou byly kontroly zásilek do zemí mimo EU, při registraci nových provozů nebo kontrol značky Klasa. Jejich počty rostly, zbytek klesal.
„Mezi priority pro letošní rok patří zachování příznivých nákazových statusů. Ve světle zhoršené nákazové situace s africkým morem prasat v sousedních zemích se budeme intenzivně snažit bránit opětovnému zavlečení moru do ČR,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *