Veterináři loni přes pandemii odbavili o desetinu zásilek víc mimo EU

Veterináři loni přes pandemii odbavili meziročně o desetinu více zásilek do zemí mimo Evropskou unii, bylo jich 11 069. Firmy do nich loni exportovaly o pětinu více živočišných produktů, a to 118 000 tun. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Naopak vývoz hospodářských zvířat do zahraničí klesl o třetinu na zhruba 50 000. Rostl ale vývoz jednodenních kuřat nebo dávek býčího spermatu.

„V roce 2020 průměrně každý měsíc SVS vydala a potvrdila 922 veterinárních osvědčení pro vývoz zásilek veterinárního zboží do třetích zemí,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Loni byl prostřednictvím veterinářů nově registrován chladírenský sklad pro vývoz vepřového masa do Hongkongu, tři mlékárny pro vývoz mléka a mléčných výrobků do Jižní Koreje a mlékárna pro vývoz mléka a mléčných výrobků do Kolumbie.
„Vývozcům pomáháme především v případech, kdy jejich vlastní proexportní aktivity a spolupráce s obchodním partnerem nestačí a příslušný úřad třetí země požaduje jednání na oficiální úrovni se SVS,“ poznamenal Semerád.
Schodek agrárního zahraničního obchodu ČR se loni meziročně zlepšil o 22,7 procenta na 36,7 miliardy Kč z předloňských 47,5 miliardy Kč. Předloňské výsledky byly nejhorší od roku 1993. Vývoz loni meziročně vzrostl o osm procent, tedy o 15,8 miliardy Kč na 213,8 miliardy Kč. Dovoz agrárního zboží rostl pomaleji, šlo meziročně o dvě procenta, tedy o pět miliard na 250,5 miliardy Kč.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *