Veterináři kvůli ptačí chřipce v Polsku zkontrolují chovy a potravináře

Veterináři začali kvůli ptačí chřipce v Polsku s mimořádnou kontrolní akcí, prověří chovy a potravinářské firmy, které jsou v kontaktu s rizikovým regionem ve Velkopolském vojvodství. Mimořádné kontroly potrvají minimálně do konce roku, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Veterináři získali od polských kolegů informaci o novém tamním ohnisku chřipky subtypu H5N8, nákaza se objevila v komerčním velkochovu s 900 000 nosnicemi.

Veterináři tak budou kontrolovat chovy drůbeže, porážky drůbeže a třídírny vajec. Apelují na chovatele, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti, která mají zabránit přenosu choroby do chovů. "Nejdůležitější je především zamezit kontaktu volně žijících ptáků s drůbeží, s krmivem a napájením. Zasíťované výběhy a krmení pod přístřeškem umožňuje efektivní prevenci před zavlečením nákazy," dodal ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Ptačí chřipka se letos objevila v lednu ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku v domácím chovu s 15 kusy drůbeže. V únoru se v komerčním slepotickém chovu zlikvidovalo 7000 krocanů a 130 000 brojlerů.
Viry ptačí chřipky jsou běžné u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků. Subtyp H5N8 potvrzený v komerčním chovu je nebezpečný pro ptáky, lidem neublíží.
V ČR se ptačí chřipka kromě letošního roku předtím objevila po deseti letech v roce 2017 a také tehdy zasáhla i další evropské země. V Česku bylo kvůli nemoci tehdy vybito 98 000 ptáků, většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down