Veterináři do neděle neobnoví certifikace odbavování zvířat

Veterináři kvůli vysokým teplotám do neděle nadále nepovolí převážení hospodářských zvířat z ČR na vzdálenosti delší 600 kilometrů, řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád. Situaci znovu posoudí v pondělí. Veterináři přerušili odbavování zvířat kvůli vedrům ve čtvrtek, dříve k tomuto kroky přistoupili zhruba před měsícem.

Proti exportu živých zvířat na dlouhé vzdálenosti dlouhodobě protestují některé aktivistické skupiny, přály by si ukončit přepravu po celé léto. Podle Semeráda nemá smysl zpřísňovat českou legislativu, protože by se týkala pouze národního trhu.
Veterináři připomínají nařízení Evropské unie, podle kterého musí být zvířata přepravovaná v teplotách mezi pěti a 30 °C s tolerancí pěti stupňů. „Při venkovních teplotách ovzduší nad 30 °C je prakticky nemožné udržet předepsanou teplotu v prostoru se zvířaty bez použití temperovaného vozidla,“ uvedl již dříve veterinární mluvčí Petr Vorlíček. Správa podle něj již v první polovině června upozornila chovatele a dopravce, že musí dodržovat dobré životní podmínky při přepravě zvířat. „Pro letošní léto pak SVS zavedla systém zpětných kontrol, v jehož rámci musí dopravci zaslat příslušné krajské veterinární správě do 30 dnů od ukončení cesty kopii knihy jízd a teplotního záznamu,“ dodal již dříve Semerád. Pokud při kontrole dokumentů zjistí veterináři pochybení, nebo pokud dopravce dokumenty nedodá, uloží mu veterináři pokutu. „Další zásilky stejným vozidlem při teplotě nad 30 °C na vzdálenosti přes 600 kilometrů pak nebudou stejnému dopravci ze strany krajské veterinární správy odbaveny. S dopravcem, u něhož bude zjištěn obdobný přestupek třikrát, bude zahájeno řízení o pozastavení činnosti, a v případě zahraničního subjektu řízení o dočasném zákazu přepravy zvířat na území ČR,“ uzavřel mluvčí.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *