Ve Zlínském kraji začaly žně, oproti loňsku se zpožděním

Do polí ve Zlínském kraji vyjely v těchto dnech první kombajny, které začaly sklízet ozimý ječmen. Žně začaly ve srovnání s minulým rokem vinou deštivého počasí o více než týden později, řekl předseda Agrární komory Zlínského kraje Jindřich Šnejdrla. Očekává, že výnosy obilnin letos nebudou nijak vysoké.

Ozimý ječmen je určený především ke krmným účelům. Z údajů ministerstva zemědělství vyplývá, že pod střechou je ho v regionu 1011 tun, zemědělci mají sklizeno 4,7 procenta z osetých 3458 hektarů. Prozatímní výnos činí 6,21 tuny na hektar, zatímco loni podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) dosáhl 6,05 tuny na hektar. „Sklizeno je zatím zanedbatelné množství, ale obecně se dá předpokládat, že kvůli počasí, které letos panuje, se budou výnosy pravděpodobně pohybovat kolem průměru nebo nižšího průměru,“ uvedl Šnejdrla.
Jako první zahájili podle něj sklizeň v kraji zemědělci na nejjižněji položeném Uherskohradišťsku. Postupně se budou přidávat jejich kolegové ze Zlínska, Kroměřížska a Vsetínska. Zemědělci letos ve Zlínském kraji sklízejí podle ministerstva zemědělství obiloviny na ploše 47 553 hektarů a řepku ze 13 055 hektarů. Loni měli podle údajů ČSÚ obiloviny vysazeny na 53 553 hektarech a řepku na 15 173 hektarech.
Sklizeň obilovin ve Zlínském kraji loni meziročně vzrostla o 16,6 procenta na 313 065 tun. Průměrný hektarový výnos podle ČSÚ vzrostl na 5,85 tuny z 5,27 tuny v roce 2018. Lepší výsledky ve srovnání s extrémně suchým rokem 2018 zemědělci zaznamenali také u většiny ostatních pěstovaných plodin, z dlouhodobého hlediska však byly loňské výnosy spíše průměrné.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *