Ve velkých sklenících u Třebíče začnou růst rajčata koncem léta

Ve velkých sklenících v Kožichovicích u Třebíče začnou růst rajčata koncem letošního léta. Skleníky zabírající 3,3 hektaru jsou určené pro celoroční dodávky rajčat do tuzemských obchodů. Na okraji průmyslové zóny je dokončuje společnost Farma Kožichovice. První rajčata by v nich měla uzrát na přelomu října a listopadu, řekl vedoucí provozu Aleš Konečný. Blízko skleníků firma zároveň buduje energetické centrum, které bude produkovat teplo a elektřinu. Oba projekty by měly být v provozu od září.

Produkční areál má dvě části. Nejdřív bude sazenicemi osázený skleník s rozlohou 2,5 hektaru, který bude mít umělé osvětlení. Na polovinu prosince je naplánováno sázení v menším skleníku zabírajícím 0,8 hektaru, jenž se přisvětlovat nebude. „Plánovaná výsadba ve velkém skleníku je zhruba 30 000 rostlin, v malém skleníku asi 9000 rostlin,“ uvedl hlavní agronom Tomáš Klíma. Farma počítá s roční produkcí zralých rajčat na úrovni 900 tun.
Stavba skleníků bude stát 150 milionů Kč a energetické centrum 190 milionů Kč. Teplem a elektřinou bude zásobovat i další podniky v okolí. Na skleníky se firma podle jednatele Leoše Zahrádky uchází o dotaci ve výši 16 procent celkové investice. Cílem projektu je podle něj zajistit lokální produkci zeleniny, která sníží závislost na jejím dovozu. Díky zkrácení přepravní vzdálenosti bude také možné trhat rajčata zralejší. V Česku je podle něj takových projektů několik.
„Skleník je zasklený. Momentálně se provádí montáž zastínění a srovnání povrchu, aby se mohly instalovat další technologie,“ uvedl Konečný. Zastínění ochrání okolí skleníku před světelným smogem. Rostliny budou pěstované v živném roztoku. Jejich kořeny prorostou do matrací z kokosových vláken, kam bude proudit výživa. Jde o systém pěstování používaný v Nizozemsku.
Zásobu dešťové vody bude mít areál v nádrži s obsahem 17 000 metrů krychlových, vybudované u skleníku. Stékat do ní bude voda ze střechy skleníků i voda vysrážená na skle zevnitř. Po přečištění se bude vracet do okruhu i voda využitá k závlaze. „S vodou se snažíme maximálně šetřit,“ uvedl Klíma.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *