Ve Francii začíná sklizeň vína kvůli počasí předčasně

Jakmile se francouzským vinařům podařilo vyprázdnit sklepy v době, kdy prodej vína kvůli pandemii covidu-19 klesl, chystají se je znovu naplnit z letošní předčasné sklizně, která přichází po jednom z nejteplejších jar za posledních 100 let. Píše o tom agentura AFP.

Datum začátku sklizně bylo nutné posunout vpřed o dva až čtyři týdny. Vinaři tak chtějí zabránit tomu, aby byla vína příliš alkoholická, protože vysoké teploty urychlují koncentraci cukru v hroznech.
V Burgundsku tak vinařství Fichet začalo sklízet révu téměř o měsíc dříve než loni. V oblasti Bordeaux se bude sklízet o dva týdny dříve než v posledních pěti letech, a to bílé odrůdy od 20. srpna a červené od 5. až 10. září.
Podobně je tomu v kraji Champagne, kdy sklizeň začne zhruba 20. srpna. Ve Val de Loire bude uspíšena v průměru o deset dní.
„Doba mezi květenstvím a sklizní se zkracuje,“ poznamenává vinař z departementu Aube Emmanuel Mannoury. „Za posledních deset let už popáté sklízíme v srpnu, letos je to ale poprvé, co skončíme ještě před začátkem září,“ dodává.
„Za 30 let jsme získali nejméně tři týdny, pokud jde o začátek sklizně,“ říká Thierry Fritsch ze sdružení vinařů v Alsasku. Tam se začne sklízet 24. či 25. srpna.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *