V Žatci měla labuť ptačí chřipku, v okolí jsou velkochovy

V Žatci na Lounsku veterináři potvrdili u labutě ptačí chřipku typu H5N8, který většinou není přenosný na člověka. Labuť usmrtili. V okolí místa nálezu nakaženého ptáka jsou velkochovy drůbeže, například firmy Vodňanské kuře. Veterinární správa si pracovně vytyčila zhruba desetikilometrový okruh a velkochovy o výskytu virusu informovala. Uvedl to řekl ředitel Krajské veterinární správy Petr Pilous.

"Protože to je v přírodě, tak tam se nedělají žádná mimořádná opatření, žádné ohnisko se nevytváří ani ochranné pásmo, ale my pracovně máme vytyčené zhruba desetikilometrové pásmo, to není legislativně," uvedl Pilous. Pásmo zasahuje například velkochov kuřat Xaverov, Astra Žatec a další. Veterináři chovatele upozornili a vyzvali je ke zvýšené pozornosti při krmení.
V případě, že by se virus dostal do chovu, musí se nechat zlikvidovat. V republice bylo letos první ohnisko ptačí chřipky zjištěno v jižních Čechách na konci ledna. Druhé potvrdili veterináři ve středočeském malochovu v Podolí u Jankova na Benešovsku. Do současnosti se podobných ohnisek objevilo osm v šesti krajích, poslední v malochovu v obci Hněvnice, již druhé v Plzeňském kraji.
Labuť nejprve odborníci ve veterinárním ústavu vyšetřili. "Následně se neškodně odstranila," doplnil Pilous. Nyní veterináři sledují další vodní ptáky, kteří podle ředitele bývají spouštěčem ohnisek v chovech drůbeže. Část ptáků podle ředitele uhyne, většina se ale z ptačí chřipky dostane a potom se stává nosičem virusu, který přenáší dál.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down