V zahradnictví v Kadani vypěstovali 450 tisíc vánočních hvězd

V pěstitelském podniku Tu-FLOR Tušimice v Kadani na Chomutovsku vypěstovali 450 000 kusů vánočních hvězd, květiny distribuují do hobbymarketů, zahradních center či velkoobchodů s květinami v ČR a na Slovensku.

Okolo 95 procent tvoří klasické červené rostliny, zbylých pět procent pak bílé, růžové či pastelové odrůdy. Koronavirus se podepsal na počtu brigádníků, kteří jezdí do podniku vypomáhat ze Slovenska a Ukrajiny. Letos jich bylo kvůli uzavřeným hranicím méně, řekl jednatel společnosti Jaroslav Dračka.
Odbytové družstvo CZ-FLORA, pod nějž spadá pět českých pěstitelských podniků včetně Tu-FLOR, ročně vypěstuje zhruba milion vánočních hvězd. Ředitel družstva Roman Mičian řekl, že kvůli uzavřeným obchodům se jich zatím neprodalo tolik jako jiné roky touto dobou. „Samozřejmě, že vždycky nějaké květiny zbudou, naším úkolem je prodat všechno, ale jestli se to podaří, budeme doufat,“ uvedl Mičian.
Vánoční hvězdy pěstuje zahradnictví dvěma způsoby. „Jsou dvě technologie, dají se zakoupit mladé rostliny nebo se zakládají mateřské rostliny, z nichž se odeberou řízky,“ uvedl ředitel. Doba sadby se odvíjí od požadované velikosti rostliny. Větší se sází v červnu a v červenci, tak zvané mini vánoční hvězdy v září. Podle Dračky si menší výpěstky kupují nejčastěji restauratéři jako dekoraci na stoly.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *