V Ústeckém kraji chybí po sedmi letech sucha roční objem srážek

V Ústeckém kraji chybí po sedmi letech sucha více než jeden roční objem srážek. Doplnit zásoby vody může pomoci sníh. Stát počítá se stavbou přehrady Kryry na hranici Ústeckého a Středočeského kraje, letos se začne s výkupy pozemků. Uvedl to mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Na rozdíl od zbytku České republiky v regionu loni výrazněji nepršelo. „Hydrologické sucho panovalo i v celém roce 2020. Nedostatek srážek ale lidé vnímali poněkud méně než v předchozích letech, protože se v letním období vyskytla řada srážek, které sice nedostatek vody nezměnily, ale stačily zavlažit krajinu. Ta pak opticky nepůsobila jako suchá. Tráva i ve městech byla zelená,“ uvedl Svejkovský.

Nedostatek srážek má dopad na množství vody v tocích i v podzemí. Zásoby vody ve sněhu byly na přelomu loňského a letošního roku podle Svejkovského prakticky nulové. Situace se změnila minulý týden, kdy začalo v Krušných horách sněžit. „Pro srovnání extrémní zima 2005/2006 vytvořila ve sněhu zásoby vody v hodnotě přesahující 600 milionů metrů krychlových,“ uvedl mluvčí.

Sucho spolu s přemnoženými hlodavci stálo podle severočeských zemědělců za špatnou úrodou obilí. Také pěstitelé chmele přičetli slabší loňskou úrodu suchu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *