V sadech ve Zlínském kraji nemrzlo, rozkvetlé ovocné stromy jsou v pořádku

V sadech ve Žlutavě na Zlínsku a Buchlovicích na Uherskohradišťsku zůstaly dnes ráno teploty nad nulou, přestože meteorologové varovali před možnými mrazy. Rozkvetlé švestky, višně, hrušně a jabloně jsou na obou místech v pořádku, řekli pěstitelé. Přízemní mrazíky se mohou v regionu podle předpovědi objevit ještě ve čtvrtek ráno.

V ovocných sadech ve Žlutavě nyní podle jejich majitele Aleše Marčíka kvetou švestky a začínají rozkvétat jabloně. Poškozené nejsou. „Tady dnes mráz nebyl, nejméně bylo myslím přes dva stupně nad nulou,“ řekl Marčík.
Pěstitel očekává, že ve Žlutavě neklesnou teploty pod nulu ani ve čtvrtek. „Myslím si, že mrznout bude spíš v nížinách kolem Moravy a jinde v údolích, ale tady na kopci asi ne, měl by i foukat vítr, který to rozfouká. Aby u nás mrzlo, muselo by být bezvětří a pás studeného vzduchu,“ uvedl Marčík.
Sady ve Žlutavě zaujímají plochu 34 hektarů. Zhruba na 15 hektarech jsou vysazeny švestky, na deseti hektarech jabloně, na sedmi hektarech meruňky a na dvou hektarech hrušně. Část ovocných stromů tam poškodily mrazy v dubnu. „Odrazilo se to na meruňkách. Tam je tak více než polovička zmrzlých. Žádné další ovocné stromy poškozené nemáme, byly ještě zavřené,“ doplnil Marčík.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *