V programu Dešťovka byly přijaty čtyři tisíce žádostí

V dotačním programu Dešťovka, kterým Ministerstvo životního prostředí (MŽP) přispívá na lepší hospodaření s vodou, byly dosud přijaty čtyři tisíce žádostí za 185 milionů korun. Žádosti o systém na dešťovou vodu určenou pro splachování a současné zalévání zahrady tvoří 70 procent. Pro aktuální výzvu resort vyčlenil 340 milionů korun. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy MŽP.

Majitelé rodinných domů mohou z programu získat až 105 tisíc korun. Městům a obcím nabízí ministerstvo miliardu korun z takzvané velké Dešťovky, díky které mohou obce vybudovat podzemní vsakovací zařízení nebo retenční nádrže.

„Dešťovka pokryje domácnosti až polovinu výdajů na zavedení systému využívající srážkovou či odpadní vodu,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec. Program podporuje tři systémy – nádrž na srážkovou vodu na zalévání, nádrž na vodu na zalévání a splachování a systém na recyklaci odpadní vody z domácnosti.

Do roku 2020 poskytuje MŽP peníze také obcím a městům. „Peníze mohou obce použít na vybudování zasakovacích pásů, poldrů, výstavbu zelených vegetačních střech nebo jednoduše na přeměnu nepropustných povrchů v propustné,“ uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Petr Valdman, podle kterého pokryjí až 85 procent vynaložených nákladů evropské fondy.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *