V Praze se protestovalo proti zabíjení ryb na Vánoce

Zhruba 50 aktivistů v Praze protestovalo proti krutému zabíjení ryb o vánočních svátcích. S transparenty a často také zalepenými ústy, což mělo symbolizovat bezbrannost ryb, prošli centrem hlavního města od Florence k Národní třídě. Akci uspořádala organizace Otevři oči. Protesty proti zabíjení ryb budou pokračovat i v dalších dnech.

Protestující chtěli upozornit na krutost, která pouť kaprů a dalších ryb na štědrovečerní stůl doprovází. Od samotného výlovu přes transport v malém prostoru a prodej v kádích, až po laické zabíjení na trzích nebo domácnostech. „Pro kapry je celý proces od výlovu přes vyhladovění, opakované přemisťování a následné zabití velice stresující a bolestivý. Ostatně není žádnou výjimkou spatřit v kádích poraněné či umírající ryby,“ uvedla mluvčí organizace Tereza Vandrovcová. Podle aktivistů prodejci často porušují zákon na ochranu zvířat a rybám neodborným zacházením ubližují. Veterináři loni našli pochybení ve třech procentech z více než tisíce kontrolovaných stánků. Naprostá většina prodejců je však podle veterinářů bezproblémová.
Zhruba 70 minut trvající pochod vedl z prostoru před stanicí metra na Florenci přes náměstí Republiky k Václavskému náměstí a zakončen byl před obchodním domem Quadrio u Národní třídy. Organizátoři na závěr vybídli veřejnost, aby tradiční štědrovečerní pokrm nahradili rostlinnými produkty.
Akce byla součástí kampaně Vánoce bez násilí, která vyvrcholí 21. prosince, kdy se v Praze uskuteční „koncert pro kapry“. Další akce budou i v dalších městech.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *