V Olomouckém kraji bylo loni zalesněno 3788 hektarů půdy, méně než v roce 2019

V Olomouckém kraji, jehož lesy už několik let devastují kůrovcová kalamita, sucho a vichřice, bylo loni nově zalesněno 3788 hektarů pozemků. Meziročně se zalesněná plocha v kraji snížila o 1091 hektarů z rekordních 4879 hektarů v roce 2019. Zalesněná plocha byla loni přesto v Olomouckém kraji ve srovnání s ostatními kraji třetí nejvyšší, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Kůrovcové kalamitě a suchu v Olomouckém kraji padly za oběť už miliony stromů. Obnova zničených lesů, ve kterých vznikly rozsáhlé holiny, potrvá léta a bude stát stovky milionů korun.

Na více než polovině nově zalesněných ploch v Olomouckém kraji byly loni vysazeny listnaté stromy. Zabraly celkem 2102 hektarů. Jehličnany, které jsou méně odolné vůči suchu, byly vysazeny na 1687 hektarech. Výsadbu dřevin loni i díky příznivému počasí zvýšily například Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL). Místo plánovaných 6,5 milionu sazenic jich lesníci nakonec vysadili bezmála sedm milionů.
„Intenzivní výsadbou i podporou přirozené obnovy se nám podařilo stáhnout celkovou velikost holin řádově o 200 hektarů. Důkladné zalesňování je pro nás prioritou, protože jsme byli v důsledku kalamity během uplynulých čtyř let nuceni vytěžit takové množství, které odpovídá osmiletému přírůstu,“ komentoval loňské zalesňování výrobní ředitel ALSOL Arnošt Buček.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *