V Moravskoslezském kraji se bude dál těžit hlavně kůrovcové dříví

Státní podnik Lesy ČR (LČR), který hospodaří na největší ploše lesů, plánuje letos v Moravskoslezském kraji vytěžit 1,91 milionu metrů krychlových dřeva, což bude zhruba o 13 procent méně než loni. Největší část budou tvořit stromy napadené kůrovcem. V loňském roce to bylo více než 70 procent, přičemž většina ostatního vytěženého dřeva byly stromy poškozené větrem. Uvedla to mluvčí LČR Eva Jouklová.

Moravskoslezský kraj zažívá nejhorší kůrovcovou kalamitu v historii a je kůrovcem nejvíce postiženým regionem v zemi. Nově spadá spolu s dalšími šesti kraji do kalamitní zóny. Lhůta pro zalesnění se tam prodloužila ze dvou na pět let a doba pro zajištění porostu ze sedmi na deset let od vzniku holiny. Lesníci také mají možnost ustoupit od používání ochranných opatření, jako jsou lapače a lapáky. Povinnost vyhledávat a těžit kůrovcové stromy zůstává.
S kůrovcovou kalamitou se lesníci v kraji potýkají už zhruba pět let a podle odborníků je tam narušeno prakticky 90 procent lesů. Na konci loňského roku byly v kraji holiny na více než 5000 hektarů. Nejvíce postiženými místy v kraji jsou okolí Bruntálu, města Albrechtice, Rýmařova (všechno na Bruntálsku) a Jablunkova na Frýdecko-Místecku.
Jouklová řekla, že opatření vyplývající z novely lesního zákona, která začala platit v úterý, budou Lesy ČR částečně využívat. „Budeme se ale stejně snažit zalesňovat holiny do dvou let, nebo třeba i ještě dřív podle toho, jak nám to příroda dovolí,“ řekla mluvčí. Letos podnik plánuje výsadbu 10,3 milionu sazenic lesních dřevin na 1495 hektarech.
Možnost ustoupit od některých opatření podle mluvčí pomůže spíše drobným vlastníkům lesů, pro které představují větší problém. „My to budeme využívat jenom částečně. Dál budeme klást lapáky i lapače, protože to vnímáme v určitých zónách jako naprostou nutnost. Snažíme se to stále dělat standardně, jak se nám to zdá nejefektivnější,“ řekla Jouklová.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *